Technologie s umělou inteligencí jsou už dnes běžnou součástí našich životů

25 června, 2022

3 min

Na téma digitální transformace jsme pohovořili s naším technickým ředitelem M2C Františkem Leiterem. Nasazování inovativních řešení je podle něj ideálním způsobem, jak optimalizovat procesy a ušetřit náklady.

Co v současné době motivuje podniky zavádět nové technologie?

Obecně platí, že pandemie i téma udržitelnosti nutí firmy šetřit. Největší poptávka v oblasti digitalizace je proto po optimalizaci procesů. Firmy jinými slovy vyhledávají digitální řešení, která jim pomohou uspořit náklady. A my víme, jak na to. Ono to vlastně jde všechno ruku v ruce – pokud dokážeme snížit spotřebu energie, tak uspoříme peníze a zároveň snížíme uhlíkovou stopu.

Co si můžeme představit pod pojmem optimalizace procesů, mohl byste uvést konkrétní příklad?

Samozřejmě. Dobrým příkladem je naše řešení M2C e-Reception, které, jak napovídá jeho název, původně vzniklo „jen“ pro zefektivnění obslužnosti budov, ale posléze se rozvinulo v komplexní systém pro logistické a průmyslové areály. Najednou jsme měli v rukou kompletní řešení pro yard management, dnes ho máme nasazené v areálech, do kterých jezdí desítky až stovky kamionů denně, a pomáháme tam efektivně řídit provoz s minimálním lidským zásahem. Přesně takhle vypadají úspory, o kterých jsem hovořil.

Důležitou oblastí byznysu M2C je videodohled. Lze tedy předpokládat, že digitalizace se nevyhýbá ani tomuto segmentu. Jak to funguje například v rámci zabezpečení budov?

Přesně tak. Před deseti lety seděli operátoři v místnosti a každý z nich sledoval najednou až třicet kamer. Dnes většinu této práce zastanou digitální nástroje, které monitorují streamy z kamer a na základě předdefinovaných pravidel posílají alerty operátorům v případě, že zaznamenají nějakou nestandardní aktivitu. Opět zde dochází k výrazné úspoře nákladů, neboť pokročilým vzdáleným dohledem můžete nahradit lidskou ostrahu v terénu.

Vhledem k počtu sledovaných kamer, nelze spoléhat pouze na kapacity operátorů. Do jaké míry lze využívat pokročilé analytické funkce?

Ukázku využití analytických softwarů v praxi můžeme demonstrovat na propojení kamerového systému a nového softwaru M2C nazvaného TrackSys. Cílem je zajistit dohled nad korektností pokladních transakcí na jednotlivých pokladnách klienta. Hlavní důraz se klade na dodržování interních předpisů a norem spojených s obsluhou zákazníka na pokladní přepážce. Přidanou hodnotou tohoto softwaru je schopnost zobrazit v jednu chvíli jak videozáznam z konkrétní pokladny, tak účtenku včetně všech markovaných položek.

Mohl byste uvést nějaký další příklad?

Máme systém, který se nazývá Multi-camera tracking. Můžete si pod ním představit sestavu několika obrazově propojených kamer, které monitorují pohyb zákazníka v určitém prostoru, např. prodejně, a mohou tak poskytnout důležité informace o jeho chování. Ze získaných dat jsme schopní vyhodnotit, kudy zákazníci nejčastěji chodí, ve které části prodejny se nejvíce zdržují, kde postávají, co nakupují apod. Na základě takové analýzy dat získá klient informace o obchodním potenciálu na prodejně, může podle těchto informací verifikovat layout prodejny, přeskládat zboží apod.

Musí firma, která chce digitalizovat své klienty, napřed začít u sebe?

Z mého pohledu určitě ano. Nedokážu si představit, že bychom mohli pomáhat klientům s technologickými řešeními a nabízet digitální inovativní produkty, pokud bychom sami nefungovali digitálně.

Související služby

Data o návštěvnosti a pohybu osob

Data o návštěvnosti a pohybu osob

Získejte o návštěvnících vašich obchodů jasná, přesná a přehledně zpracovaná demografická data s podrobnou analýzou.

Vzdálený monitoring

Vzdálený monitoring

Ochraňte své obchody s pomocí špičkových technologií. Zajistíme pro vás cenově efektivní, vzdálený 24/7 monitoring.

Zabezpečení zboží

Zabezpečení zboží

Zabezpečte své zboží a ochraňte se před interní i externí kriminalitou pomocí inteligentního kamerového systému s analýzou v reálném čase a napojením na pokladní systémy.

Domluvte si
nezávaznou konzultaci

Vyplňte vaše jméno.
Pouze písmena A-Z.
Minimálně 2 znaky.
Vyplňte váš e-mail.
E-mail je ve špatném tvaru.
Vyplňte telefonní číslo.
Nepovolené znaky.
Pouze 9 místné číslo.
Zpráva musí obsahovat alespoň 10 znaků
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů
Formulář byl úspěšně odeslán.

Magazín

Rok 2023 v kostce

Rok 2023 v kostce

Dalšíc 365 dní je skoro za námi a v Innovis jsme je zanalyzovali prostřednictvím dat a čísel. Jak také jinak, viďte. S klidem však můžeme tvrdit, že máme na co být pyšní. Přejeme vám mnoho úspěchů a těšíme se na spolupráci v roce 2024!

Efektivnější správa areálu Coca-Cola HBC díky řešení od Innovis

Efektivnější správa areálu Coca-Cola HBC díky řešení od Innovis

Hladký a bezproblémový průjezd aut a pohyb osob po celém areálu bez papírování, spolu s dokonalým přehledem o všem, co se v areálu děje. To vše jsme zajistili pro našeho významného klienta, Coca-Cola HBC. Náš klient ve svém výrobním závodě v pražských Kyjích dlouhodobě pociťoval několik problémů. Bylo tedy nezbytné co nejvíce automatizovat vjezd vozidel a nakládku zboží bez zbytečné administrativy. Představte si například, že každý návštěvník musel při vstupu do areálu absolvovat

Nové hrozby: Aktuální výzvy v ochraně měkkých cílů

Nové hrozby: Aktuální výzvy v ochraně měkkých cílů

Ochrana měkkých cílů je v dnešní době stále palčivějším tématem. V pátek 12. ledna se v historické budově pražského Karolina sešli bezpečnostní experti, aby společně diskutovali o aktuální situaci i o možných přístupech a technologiích, které mohou přispět k lepší ochraně. Diskuzní setkání proběhlo pod záštitou Ústředního krizového štábu Univerzity Karlovy a uspořádalo jej sdružení ASIS, které spojuje bezpečnostní profesionály z celého světa. Měkké cíle, jako jsou školy, nemocnice, nákupní

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.